Kışın Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim

Kışın Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim

Çoğumuzun aklındaki soru: Kışın Bebeğimi Nasıl Giydirmeliyim ? Gelin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlarından Bilgilenelim.

  Anneler ve babalar olarak kış aylarında bebeklerimizi ve çocuklarımızı soğuktan koruma derdindeyiz. Özellikle daha küçük olan bebeklerimizin ısı kaybı çocuklara göre daha kolay olduğundan onlar için soğuk havalara karşı daha dikkatli olmamız gerekiyor. Çocuk doktorlarının yaptığı açıklamalara göre öncelikle anne ve babalar olarak en sık yaptığımız hata bebeklerimizi veya çocuklarımızı kalın giydirmek. Çocuk doktorları, kalın giydirmek yerine yapılması gereken en doğru şey bebeklerimizi ve çocuklarımızı kat kat giydirmek olduğunu söylüyor.  

İŞTE ÇOCUK HASTALIKLARI UZMANLARINA GÖRE KIŞIN BEBEKLERİ GİYDİRMENİN 10 ALTIN KURALI

  1. Rüzgarlı havalarda bebeğinizle dışarı çıkıyorsanız, rüzgarın temas edebileceği alanlarda ciltte çatlamalar olabilir. Bu çatlamalara engel olabilmek için hafif bir nemlendirici sürmeyi deneyin.
  2. Eğer bebeğiniz yürüyorsa, yağmurlu havalarda dışarı çıktığınızda kesinlikle bebeğinizin ayakkabısının içine su geçmeyecek şekilde botlar giydirin.
  3. Çok soğuk havalarda dışarı çıkacaksanız kuş tüyü tarzı veya yünlü giysilerle çıkarmayı ihmal etmeyin. Örnek olarak Mersevkids.com'da 12 taksite kadar indirimli yünlü kışlık erkek bebek mont modelini veya  indirimli yünlü kışlık kız bebek mont modelini inceleyebilirsiniz.
  4. Bebeklerde vücut ısısı daha çok başlarından kaybedilir. Bu yüzden başını örten kışlık bereli bebek takımları giydirin.
  5. Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.
  6. Arabanızla dışarı çıktığınızda arabanızdaki klimadan dolayı ortam ısısı artarsa bebeğinizin üstündeki kıyafetleri azaltabilir veya araç içi ısıyı düşürmeyi deneyebilirsiniz. Toplu taşıma aracı kullanıyorsanız terleme ve terlemeden sonra ani soğuktan etkilenmemek için yine bebeğinizin üstündeki kıyafetlerin bir kısmı çıkartılabilir.
  7. Bebek arabası ile dışarı çıkıyorsanız, bebek arabasının içine bebeğinizi soğuktan koruyacak bir örtü, rüzgarlı vb.. şeyler ve bebek battaniyleri örtebilirsiniz.
  8. Karlı veya güneşli havalarda gezintiye çıktığınızda bebeğinizin yüzünü koruyacak siperli şapkalar tercih edin. Kar, güneşten gelen ultraviyole ışınların %85'ini yansıtır. Bu yüzden en az yaz güneşi kadar bebeğinizin cildi için yakıcı ölçüde teklikeli olabilir. Bu yüzden bebeğinizin yüzüne hassas bir cilde sahip olduğunu unutmadan hafif miktarda güneşten koruyu krem sürebilirsiniz.
  9. Özellikle kış aylarında doğan bebekler için şiddetle tavsiye ettiğimiz bir konu bulunuyor. Sıkı giydirdiğimiz bebeklerimiz bu yüzden ilk zamanlarında güneşle tanışamıyor. Oysa güneş ışığı D vitamini bakımından oldukça zengindir ve bebeklerde kemik gelişimine büyük katkıda bulunur. Bu nedenle, bebeğimizin yüzü ve kolları açıkta bırakılacak şekilde en az 10-15 dakika güneş ışığı almalarını sağlayın.
  10. Soğuk havalarda ısı üretimi için bebeğinizin kaloriye ihtiyacı olabilir. Öğünlerinizde kalori takviyesinde bulunmayı unutmayın.